Home > Kek me qumësht
Kek me qumësht

Metoda e Pёrgatitjes

Snack & Ëmbëlsira

1 orё

Ngrohni paraprakisht furrën në 180o/350o C. Lyeni me pak gjalp tavën e kekut, hidhini përsipër me një lugë çaji sheqerin e bardhë dhe hiqni çdo mbetje. Rrihni vezët në një tas të madh dhe shtoni pjesën e mbetur të përbërësve dhe trazojini mirë. Hidhni përzierjen në tavën e kekut dhe piqeni në furrë për 40 minuta. Ju lutemi, përpiquni të mos e hapni derën e furrës për të paktën 20 minutat e para. Hiqeni nga furra dhe lëreni të ftohet plotësisht. Rrihni kremin e djathit me sheqerin e zi dhe përdoreni për të mbuluar kekun e ftohtë. Zbukurojeni me fruta.